המאמנים שלנו

בחרו מאמן או מאמנת, מטפל או מטפלת והתחילו תהליך אימון זוגי און ליין בלחיצת כפתור מבלי לצאת מהבית. זה עד כדי כך פשוט!

רון פינדלינג

קואצ'ר זוגי איריס מורד

איריס מורד

דודי מייבסקי

לירון בן יהודה

לירון בן יהודה

אושרה בוגדרי - קואצ'ר זוגי

אושרה בוגדרי

ציפי פארן

רועי ברנהולץ

קואצ'ר אינה קמנסקי

אינה קמנסקי

ערן בראונשטיין

סאני לוינשטיין

קואצ'ר זוגי אתי מלול

אתי מלול

טיפול זוגי ואימון זוגי​

טיפול זוגי

מחקרים רבים מראים שיש קשר ישיר בין רמת האושר של האדם לבין איכות מערכות היחסים שלו עם בן או בת הזוג המשפחה והחברים הקרובים.

כשמערכות היחסים שלנו פורחות אנו פורחים בכל המישורים (האישי, הזוגי, והעסקי) וחלילה כשמערכות היחסים שלנו נובלות, אז זה משפיע גם על החיים האישיים התעסוקתיים והחברתיים שלנו.

אנו נמצאים בתקופה שבה אחד מכל שלוש זוגות מתגרשים, נתון מדאיג ומקומם.

אך האם טרחנו לשאול את עצמנו למה? ומה שונה בדור שלנו שהנתון הזה מופיע בו?

בכדי לענות על השאלה הזאת תחילה נבין את הזמן שאנו חיים בו ואת התקופה, ואז נוכל גם לטפל בבעיה כמו שאומר המשפט הידוע “הכרת הבעיה היא תחילת הפתרון”.

נחזור קצת בזמן – בשנת 1760 התחילה תקופה נפלאה במין האנושי שנקראת “המהפכה התעשייתית” (The Industrial Revolution) , התקופה הזאת הביאה איתה חדשנות טכנולוגית בכל התחומים האפשריים מ- המצאת הרכבת, הרכבים הפרטיים, אוניות הקיטור, פסי הייצור, הייצור ההמוני ותחילתה של תרבות הצריכה.

לימים, עם כל הטוב שהתקופה הזאת הביאה איתה התווספו איתה גם השפעות שליליות כמו תופעת ה”אינסטנטיביות” או “דור האינסטנט” – אותו דור שרוצה את הכל כאן ועכשיו ובמהירות, שמתחדש בכל שנה בטלפון חכם ומחכה ומצפה לשינויים מהירים בשונה מהדורות הקודמים שהיו פה…

יועצים זוגיים
אימונים זוגיים

ואיך כל זה קשור למערכות היחסים שלנו?

אותו דור שהתרגל לשינויים בקצב מהיר ולא יודע לתחזק את הישן והטוב נתקל לא מעט בקשיים במערכות היחסים ואף במערכות היחסים בעבודה . ומה קורה אז לאותו הדור שהתרגל לשינויים המהירים?

הוא פשוט קם ומחפש תחליף ולא מתמודד ולא רוצה לתחזק כי הוא בעצם – לא יודע לתחזק…

הוא התרגל כ”כ לשינויים מהירים שהמושג לעבוד על משהו לא מוכר אצלו כלל לצערנו.

וכאן האימון הזוגי והטיפול הזוגי נכנסים לתמונה.

למעשה בכל חיכוך שיש לנו עם אדם אחר בין אם זה בן או בת הזוג , הבוס בעבודה או חבר קרוב, אנחנו בעצם פוגשים את עצמנו, בעיקר ובעיקר במערכות היחסיים האינטימיות שלנו הפגישה הזאת מזמנת לנו שיקוף ועבודה – עבודת מידות – אם זו סובלנות , הכלה , הקשבה , שיתוף , נתינה , הענקה ועוד.

הרבה פולמוסים נכתבו על הפסוק “לא טוב היות האדם לבדו, אעשה לו עזר כנגדו” (בראשית, מ”ג)

אם עזר אז למה כנגדו? והתשובה היא שהכנגד הוא בעצם החיכוך – הוא מה שבונה אותנו ומגדיל אותנו. “האדם לעמל יולד” כך נאמר , באנו לעולם הזה כדי לצמוח להתעלות ולהפוך לאנשים טובים יותר אלטרואיסטים ולא אגואיסטים, ולא נוכל לעשות זאת בלי זוגיות.

רק בזוגיות אנחנו מוציאים לפועל באמת את האני הפנימי שלנו – ומי שהמידות שלו מתוקנות אז לרוב גם מערכות היחסים שלו מתוקנות ומי שלא אז התשובה כבר ידוע…

אז מה עושים איך מתקנים את המידות שלנו? והאם זה אפשרי בכלל?

זה אפשרי וזה הכרחי לאיכות החיים שלנו!

כמו בכל קושי שיש לנו בחיים אנו צריכים מישהו נטרלי שישקף לנו את הקושי ושנעשה יחד איתו עבודה ופה האימון הזוגי והטיפול הזוגי נכנסים לתמונה, באימון הזוגי והטיפול הזוגי נלמד את החוזקות והחולשות שלנו ואת הדפוסים שמורידים אותנו ומכשילים אותנו בסיוע של קואצ’ר לזוגיות או מטפל זוגי מוסמך.

טיפולים זוגיים של קואצ'ינג
מטפל זוגי מוסמך

טיפול זוגי / אימון זוגי – למי זה מתאים, כמה זמן הוא נמשך והאם זה באמת עוזר?

בעקרון אין כלל אצבע למי הטיפול הזוגי יכול להתאים, כל זוג שמרגיש שיש לו קשיים בתקשורת הזוגית, חוסר כבוד והערכה אהבה שדועכת וקונפליקטים בקשר הזוגי או אפילו למניעת קנופליקטים עתידיים מוזמן להגיע לטיפול זוגי אצל קואוצ’ר. המטרה של הטיפול הזוגי הוא לא רק לטפל בבעיות בקשר הזוגי אלא גם לחזק את הקשר בין בני הזוג ולשפר המקום הזוגי.

הטיפול הזוגי מתבצע עם קואצ’ר לזוגיות או מטפל זוגי, לעיתים הטיפול הזוגי נעשה יחד ולעיתים בצורה פרטנית עם בן ובת הזוג.

טיפול זוגי יכול להתאים לכל זוג שרוצה לשפר את המערכת הזוגית שלו, יש זוגות שמגיעים לטיפול זוגי והם עדיין לא נשואים או ממש לפני חתונה בכדי למנוע כשלים עתידיים במערכת הזוגית.

אופן הטיפול הזוגי יכול להשתנות בהתאם לזוג והכלים שימשו את המטפל הזוגי או את הקואצ’ר לזוגיות ישתנו בהתאם לבעיה שאיתה הזוג הגיעה. לטיפול זוגי / אימון זוגי מגיעים זוגות מכל הגוון החברתי בין אם הם זוגות חד מיניים ובין אם זוגות לא נשואים או שבחרו לא להינשא כלל.

טיפול זוגי יכול להימשך בין מספר פגישות בודדות לבין תהליך טיפול זוגי ארוך ומתמשך בתלוי למורכבות הטיפול הזוגי שיתוף הפעולה של הזוג , ומילוי ההוראות שינתנו להם.

טיפול זוגי יכול לעזור בראש ובראשונה לזוג שבאמת רוצה לעבוד על הזוגיות שלו ויש בו רצון לשקם את הקשר. חשוב לציין שטיפול זוגי הוא לא שיטת קסם ודורש עבודה ומאמץ מהזוג ורצון גדול ואמונה בעצמם ובאהבה ותקווה למציאות טובה יותר.

מה זה ימון זוגי / טיפול זוגי לתקשורת מקרבת?

תקשורת מקרבת (מכונה גם כ”תקשורת לא-אלימה”, Nonviolent Communication), היא שיטה שפותחה בשנות ה-60 על ידי ד”ר מרשאל ב. רוזנברג ומשמשת רבות בתהליך האימון הזוגי והטיפול הזוגי, השיטה מאפשרת יצירת תקשורת ויחסים בין אישיים לפתרון קונפליקטים, אי-הבנות וסכסוכים. השיטה מאפשרת גם שינוי במערכות יחסים והעמקת התקשורת והאמון הבין-אישיים וניתנת ליישום במשפחה, בארגונים, במוסדות, חינוך וחברה וכן ביחסים בין-אישיים בכל הרבדים.

בבסיס השיטה מונחת ההבנה שכל התנהגות אנושית נובעת מתוך צורך נפשי שמניע אותנו לפעולה. בניגוד לגישות מחולקות שלפיהן יש טוב ורע או בסדר ולא-בסדר, שעובדות על פתרון חיכוכים ברמה ההתנהגותית, מדברת גישת התקשורת המקרבת על פתרון חיכוכים תחילה על ידי זיהוי צרכים משותפים של שני הצדדים יחד עם המטפל הזוגי או הקואצ’ר הזוגי, ורק לאחר מכן מעבר לפתרונות. הרעיון הוא שבשלב זיהוי הצרכים אין מחלוקות, וכאשר נוצר חיבור אנושי היכולת לפתור את הקונפליקט ברמה ההתנהגותית גבוהה הרבה יותר. הגישה מושפעת מעקרונות האיאלימות בהתאם למה שנלמד ע”י גאנדי ומרטין לותר קינג, ומהשיטות ההומניסטיות של קארל רוג’רס ומרטין בובר.

המודל של השיטה בעולם האימון הזוגי והטיפול הזוגי מתמקד בארבעה שלבים העוזרים להקשבה אמפטיה ולביטוי עצמי וכנה. שימוש בתקשורת מקרבת מניע אנשים מתוך בחירה, אחריות ורצון בשונה מתקשורת חוסמת המכילה ביקורת, שיפוטיות, הכללה, האשמה וניתוח והמנסה להניע אנשים מתוך פחד, אשמה או בושה.

באימון הזוגי והטיפול הזוגי נלמד לזהות את הדפוסים הללו ע”י קואצ’ר לזוגיות או מטפל זוגי מוסמך, נלמד איך לתקשר ממקום של בחירה אחריות ורצון ללא שיפטיות והכללה ונלמד איך לקרב את בן או בת הזוג במקום להרחיק.

קואצ'ר לזוגיות

איך אימון זוגי / טיפול זוגי מסייע ללמידת ההבדלים הנפשיים בין גברים לנשים?

לקראת סוף המאה העשרים התפיסה המודרנית בדבר שוויון הגבר והאישה מההיבט הפסיכולוגי שתפס עד אז החל לקרוס. התברר כי אף על פי שיותר מ-99% מהצופן הגנטי של הגברים והנשים זהה לחלוטין והשוני בין המינים קטן מאחוז אחד (בגן האנושי ישנם שלושים אלף גנים, ופחות מאחוז אחד הוא שיעור מזערי ביותר), אולם שוני קטן זה משפיע על כל תא ותא בגופנו – מהעצבים הקולטים הנאה וכאב ועד תאי עצב המעבירים את קליטת המציאות, מחשבות, ורגשות.

באמצע שנות השמונים הציגה פרופ’ ג’ואן מיירס-לוי מבית הספר למנהל עסקים של אוניברסיטת שיקגו את תיאוריית הסלקטיביות, לפיה מוחם של הגברים ומוחן של הנשים משתמשים בשתי שיטות שונות לעיבוד מידע.

גברים מתייחסים לפיסת המידע הבולטת ביותר מבחינתם והרלוונטית עבורם, ויתעלמו מהשאר. הם נוטים מהטבע שלהם להיפטר ממידע שלדעתם הינו מיותר.

נשים, לעומת זאת מנסות לעבד מידע בצורה כוללת יותר. הן ישימו לב לכל פרט, ישתמשו במחשבתן בהרבה יותר מידע ויעדיפו לשלב במערכת שיקוליהן כל מידע, רלוונטי ולא רלוונטי, בין אם הוא קשור אליהן ובין אם הוא קשור לסובבים אותן.

חז”ל כתבו בתלמוד “בינה יתירה נתנה באישה” בינה = התבוננות ובניה.

האישה שמה לב לפרטים שהגבר לא שם לב אליהם יש לה מבנה מחשבתי שאין לאיש. לפיכך חז”ל נהגו להתייעץ עם נשותיהם לפני הכרעה חשובה משום שהיא יכולה להבחין בפרטים משמעותיים שנראה זניחים וטפלים בעיני האיש.

מציינת פרופ’ מיירס-לוי כי אצל נשים ישנם יותר קישורים בין שני חצאי המוח, וזו הסיבה שהן מסוגלות לבצע משימות במקביל וסימולטנית , להבדיל מהגברים שקולטים מידע משני חצאי המוח בפני עצמו.

בשלהי שנות התשעים עשו ניסוי מעניין באוניברסיטת יורק בטורונטו. הזמינו גברים ונשים להשתתף במחקר. הגברים והנשים התבקשו להמתין בינתיים במשרד, המשרד היה ללא כלי מדיה שיכולים להסיח את הדעת מפריטים שהיו במשרד. לאחר שתי דקות הוציאו את המשתתפים מהמשרד ושאלו אותם – האם הם זוכרים פריטים או אובייקטים מהמשרד ואיפה הם היו ממוקמים?

התוצאה היתה מפתיעה – הנשים זכרו בממצוע 70 אחוזים יותר אובייקטים לעומת הגברים.

המוח הנשי שם לב לעיצוב סביבתי ומגלה עניין בפריטים ומיקומם יותר מהמוח הגברי.

המחקרים בנושא עוד רבים וכולם מצביעים פה אחד שישנו שוני מהותי בהבדלים הנפשיים והפיזיולוגים בין גברים לנשים.

איך זה עוזר לנו באימון הזוגי ובטיפול הזוגי?

בכדי לדעת להתמודד עם משהו בחיינו אנחנו חייבים להכיר אותו את אופן פעולתיו ממש כמו שלומדים באקדמיה כדי לרכוש מקצוע ולהיות טובים בו , אנו חייבים ללמוד זוגיות ובכדי להצליח בה!

ישנם יחידי סגולה שמסתדרים במערכת הזוגית ללא למידה על הנושא וללא עזרה של קואצ’ר לזוגיות או מטפל זוגי וללא אימון זוגי , אך הרוב המוחלט לצערנו הרב אינו יודע לעשות זאת בלי הדרכה וכאן האימון הזוגי והטיפול הזוגי נכנסים לתמונה! באימון הזוגי תלמדו את ההבדלים הנפשיים בין המינים ואיך להרים את הקשר שלכם בזכות ההבנה הנפשית של בן ובת הזוג גילוי חמלה הכלה וסובלנות!

מה זה אימון זוגי / טיפול זוגי במודל ה- IMAGO?

שיטת האימגו פותחה בשנות השמונים בארה”ב ע”י ד”ר הארוויל הנדריקס מומחה בתחום האימון הזוגי והטיפול הזוגי שגם כתב את הספר “לבסוף מוצאים אהבה” בשנת 1988 שהשפיע רבות בתחום הטיפול הזוגי.

הנדריקס בחר את השם אימגו מהמילה “דימוי” בלטינית. בעולם הטיפול הזוגי שיטת האימגו למעשה אומרת שכל אחד מבני הזוג מביאים למערכת הזוגית את הדימויים שלהם ל- “מה זו אהבה” . בסט הדימויים הזה נמצאים תמונות של כל הסיטואציות שחווינו מהרגע שהגענו לעולם – רגעים יפים ומתוקים אך יש כאלו שסט התמונות שלהם מכיל רגעים קשים ועצובים (בהתאם למה שהם ראו בבית שהם גדלו בו). הפסיפס הזה שמורכב מכל הסיטואציות שחווינו הוא למעשה האימגו – הציור שנמצע במוחנו ומשפיע על המערכת הזוגית שלנו.

הבעיות במערכת הזוגית מתחילות כשאנחנו תקועים רק בדימויים שלנו שנאספו עם השנים ולא מבינים את בן או בת הזוג ולא מצליחים להיכנס לעולמו ולהבין את עולמו מנקודת מבטו, ומודל האימגו מטפל בדיוק בבעיה הזאת בתוך מערך הטיפול הזוגי.

איך טיפול זוגי / אימון זוגי נעשה בפועל?

בתהליך האימון הזוגי והטיפול הזוגי בתוך סט הכלים במודל האימגו נמצא הכלי החשוב ביותר “כלי הדיאלוג” .

בחיי היום יום אנחנו אוהבים להשמיע את עצמנו יותר מלשמוע, ויותר מהכל אנחנו אוהבים להיות צודקים, במערכת הזוגית אנחנו אנחנו אוהבים להתפלפל להתווכח ולשוחח בצורה של פינג פוג צד אחד מדבר וצד שני מגיב וכך חוזר חלילה , ולרוב נרצה להשמיע את המילה האחרונה. שיטת האימגו מלמדת אותנו להקשיב בדרך שונה וליצור סובלנות “לדעת ולהכיר” את בן או בת הזוג שלנו.

כל אחד במערכת הזוגית הוא עולם שלם, ודימוי הדיאלוג במודל נקרא “דיאלוג התכוונותי” הוא בעצם “גשר מעבר לעולמו של האחר” אנחנו מבקרים ב”עולם” של בן זוגנו עם סקרנות, תוך כדי שאנחנו משאירים מאחורינו את כל מה ששייך לעולמנו ומנטרלים כל שיפוטיות. אנחנו מתאמנים בלפתוח את הלב ולהקשיב באמת לחוויות של בן או בת הזוג שלנו. ומרגישים באמת איך זה להיות בנעליים של בן או בת הזוג.

איך נראה הדיאלוג בתהליך האימון הזוגי והטיפול הזוגי בפועל?

מודל הדיאלוג בנוי משלושה תהליכים : שיקוף , אישוש ואמפטיה.

תהליך השיקוף – הוא בעצם הקשבה מלאה לבין השיח שלנו, וחזרה על דבריו בדיוק כפי שהדברים נאמרו באינטונציה ובמנגינה שנשמעת.

בשיקוף למעשה אנחנו מקפיאים זמנית את התגובות שלנו והמחשבות שלנו על מה שנאמר ומנסים להיות לגמרי בעולמו של האחר ולהקשיב באופן מלא לזווית מבטו.

תהליך האישוש – לאחר שחזרנו על הדברים של ה”שולח” (בן או בת הזוג שאל מולם אנחנו עושים את התהליך) אנחנו מאששים (נותנים תוקף) לדבריהם על ידי אימות והבנה שאכן הבנו נכון את הדברים, והם יש דברים נוספים שיש לשולח להוסיף שאולי פיספסנו בתהליך השיקוף.

דוגמא לאישוש: “אני ממש יכול להבין על מה את מדברת, אני יכול להבין שכשחזרתי אתמול הביתה מיום עבודה בחרתי להתיישב מול הטלויזיה בלי התעניינות בך וביום שעבר עליך , לא גיליתי בך עניין ונתתי לך תחושה קשה של התעלמות. האם הבנתי אותך? בשלב הזה בן או בת הזוג שאל מולם עושים את האישוש מוזמנים להגיב : כן הבנת נכון או הבנת את רוב הדברים, אבל חשוב לי שתבין גם את…” עד שה”שולח” ירגיש מובן באמת.

תהליך האמפטיה – היא היכולת לנסות להרגיש מה השני מרגיש כלפי החוויה שהוא אמר לנו. כמו שהאישוש הוא היכולת להבין את הדברים שנאמרו , האמפטיה היא היכולת להרגיש את השני בתחושותיו והיא נותנת לנו רובד נוסף של חיבור וקירבה.

דוגמא לאמפטיה: “אני יכול להבין שהגעתי הביתה והתיישבתי ליד הטלויזיה בלי להתעניין בך נעלבת והרגשת חסרת חשיבות , האם זה מה שהרגשת?” והשולח יכול הוסיף לאשר ולתקן.

שיקוף אישוש ואמפטיה הם התהליכים העיקריים במודל האימגו.

בתהליך האימון הזוגי והטיפול הזוגי נלמד איך לעשות את הדיאלוג האימגו ע”י קואצ’ר לזוגיות או מטפל זוגי מוסמך ונלמד איך להיכנס לנעליו של בן או בת הזוג ולהכיר את עולמו הפנימי באמת בלי שיפוטיות ובלי דעות קדומות, מרצון של חיבור סקנות ואהבה.

טיפים לבחירת מטפל זוגי או קואצ'ר לזוגיות

כשהזוג מחליט שהקשר שלהם מחייב טיפול זוגי מרגע ההחלטה ועד למציאת המטפל הזוגי הנכון עבורם הם יכולים לעבור כברת דרך לא פשוטה. האלמנטים בבחירת המטפל עבור טיפול זוגי טוב באים לידי ביטוי שנות נסיון המטפל, ביקורות, מיקום ועוד, בכדי שהטיפול הזוגי יהיה נוח ככל האפשר,  אנו ב Coaching-U איגדנו לכם את המטפלים והמאמנים הזוגיים הטובים בתחומם וניתן לקבל אותם למסך בליחצת כפתור כך שלא תצטרכו לצאת מהבית עבור טיפול זוגי טוב איכותי ומסור ככל האפשר.

לסיכום – עולם האימון הזוגי והטיפול הזוגי טומנים בחובם המון כלים ושיטות שיכולים לסייע רבות במערכת הזוגית , לטפח לשמר ולהצית מחדש את אש האהבה , ללמוד באמת איך עושים את זה נכון ואיך בונים קשר בונה ומעצים, תפקידו של הקואצ’ר הזוגי והמטפל הזוגי הינם קריטיים עבור הצלחת התהליך ומטפל זוגי טוב יכול לסייע גם במשברים הקשים ביותר!

מוזמנים לבחור את אחד או אחת המאמנים והמאמנות המצויינים שלנו באתר ולהתחיל תהליך של העצמת הקשר הזוגי והמשפחתי שלכם!

אל תוותרו על עצמכם ועל הקשר הזוגי והמשפחתי שלכם!

באהבה גדולה!

מאמנים אתכם להצלחה!

אז למה אתם מחכים?

צוות Coaching-U , מאמנים אותך להצלחה!