המאמנים שלנו

בחרו מאמן או מאמנת, והתחילו תהליך אימון עסקי און ליין בלחיצת כפתור
מבלי לצאת מהבית. זה עד כדי כך פשוט!

רועי איזדורפר

יוליה מייזל

מיכל סופר

ניר רוטנברג

רז קריפס

גאולה פרידמן

אורנה הורוביץ - קואצ'ר עסקי

אורנה הורוביץ

רוני מסיקה

עידו כץ

מה זה קואצ'ינג עסקי ומה אימון עסקי יכול לתרום לך?​

מה זה בעצם אימון עסקי ומה ההבדל בינו לבין אימון אישי או אימון זוגי?

באימון עסקי או קואצ’ינג עסקי , אנו מתייחסים לעסק כאל ישות עצמאית ממש כמו בן אדם.

מה זה אומר ישות עצמאית? ממש כמו שמאמנים אדם ובודקים מה הפער בין ה”רצוי” שלו (מה שהוא רוצה , איפה הוא רואה את עצמו , מה הרצון הפנימי שלו) לבין ה”מצוי” שלו (איפה הוא מונח כיום) ואיך מצמצמים את הפער הזה, אותו דבר בעסק או בחברה שאותה אנחנו רוצים להרים לגבהים חדשים יחד ובסיוע של קואצ’ר עסקי.

קואצ'ינג ניהולי
קואצ'ינג עסקי

קורה הרבה פעמים שאנשים  שמקימים חברה או עסק מתכננים גדולות לעסק ומדמיינים בראש איך הלקוחות נוהרים ותזרים המזומנים לא פוסק וההצלחה מסחררת, ובפועל בשטח הדברים נראים אחרת- הלקוחות לא מגיעים , אין כסף ובמילים עדינות ההצלחה ממש לא מסחררת.

אז איפה אנחנו טועים?

או- באמונות שלנו , או- במעשים שלנו.

האמונות – האם אני יודע לנהל את המחשבות שלי?   

האם אני יודע לנהל את הפחדים שלי? איך התדמית העצמית שלי בעיניי? 

האם יש לי משמעת עצמית באמת? 

האם אני יודע מחויבות מה היא או שאני עושה כי צריך?

אימון עסקי
קואצ'ר קריירה

 

מעשים – האם אני יודע להוריד את הרעיונות והרצונות שלי לרמת ביצוע? האם אני משתתק שאני שומע את המילים שיווק ופרסום? האם אני מפחד לפרגן לעובדים שלי שלא יחשבו שאני חלש או לחילופין לפחד להאציל סמכויות ולהטיל מרות כשצריך(שלא יחשבו שאני בוס “קשוח”)? האם אני אוהב את העסק שלי באמת ומאמין בו???

כל אלו שאלות שעולות במהלך תהליך אימון עסקי או קואצ’ינג עסקי ע”י שיקוף של מאמן עסקי / קואצ’ר עסקי מוסמך.

איך אפשר להעזר באימון עסקי / קואצ’ינג עסקי לכתיבת החזון עסקי שלנו?

בדומה לבני אדם גם לעסקים יש חזון . החזון של העסק אמור לשקף את הערכים, האמונות, המטרות והיעדים אליהם העסק שלנו שואף להגיע.

ארגון ללא חזון עסקי הוא כמו ספינה שיוצאת אל הים הפתוח בלי נקודת יעד!!

שאלו פעם בכנס לעסקים מה ההבדל בין יעילות לאפקטיביות  הקהל ענו מספר תשובות אבל אף אחד לא נגע בנקודה , ואז המרצה קם ותיאר סיפור – “ראש עיירה ביקש לבנות כביש חוצה בין העיירה שלו לבין עיר אחרת במחוז שלו, הרים מכרז לאוויר והגיעו מספר קבלנים והגישו הצעות מחיר . ההצעת מחיר הנמוכה עם הביקורות הכי טובות התקבלה והקבלן החל בעבודה . הפועלים היו כ”כ יעילים שהספיקו לסלול ק”מ ליום! בתום החודש הם סללו 30 ק”מ אבל התברר שהם לא סללו את הכביש אל העיירה הנכונה!! , זאת אומרת שהם היו מאוד יעלים אבל ממש לא אפקטיביים!

קואצ'ינג קריירה ואימון עסקי

המילה יעילות ((Efficiency מראה על דרך הפעולה. להיות יעיל פירושה- להשקיע מינימום משאבים, בכדי להגיע לתוצאה הרצויה.

המילה אפקטיביות (מועילות – Effectiveness) מצביעה על התוצאה, להיות אפקטיבי פרושה להשיג את התוצאה רצויה.

לא משנה כמה יעיליים וחרוצים אנחנו, אם אנחנו שועטים על מטרה שהיא לא נכונה לעסק שלנו ומוציאים את האנרגיה שלנו על נתיבים שלא מביאים אותנו ליעד הרצוי לנו בהתאם לחזון שלנו, אנחנו ממש כמו הקבלן עפר שסולל כביש אל העיירה הלא נכונה!

המנהל מכוון יעילות ישאל את עצמו “איך להשיג את התוצאה?” (יעילות)

המנהל בעל החשיבה אפקטיבית ישאל את עצמו “איזו תוצאה כדאי להשיג?” , ורק אחרי כן ימשיך לתכנן את הדרך!

ופה הקואצ’ר או המאמן העסקי נכנסים לתמונה. תפקידם לאזן אותנו, ולעיתים גם לשים את האמת הכואבת לנו בפנים ולתת לנו להבין שאנחנו כלל לא בנתיב הנכון לנו ולהחזיר אותנו אל מסלול היעד שלנו!

אז אחרי שהבנו שאנחנו צריכים לפעול לפי קו של חזון ברור שיורד למטרות ויעדים מדידים, איך אנחנו מוציאים מזה רווח? לפי ה- מודל העסקי שלנו.

אימון עסקי/קואצ’ינג עסקי הם לא נוסחת קסם, אלא מדע מדוייק שעובד על נתונים. והנתונים הם פשוטים- איך אתה (המנהל) מתנהל ובהתאם לזאת איך העסק שלך (שהוא לגמרי המראה שלך) מתנהל בעקבותיך.

ברגע שהאדם ידע לנהל את עצמו בצורה טובה ויעילה הן מבחינת ניהול זמן , הן מבחינת קשרי לקוחות , והן מבחינת ניהול הרגשות שלו , ההצלחה תגיע ובמהירות.

איזה קשר יש בין אימון עסקי / קואצ’ינג עסקי לניהול עצמי -וניהול זמן?

נכון, אימון עסקי זה לא גנון אבל מאמן עסקי / קואצ’ר עסקי כן יבדקו שאתה מנהל את הזמן שלך בצורה נכונה. להלן כמה טיפים לניהול זמן שנפוצים מאוד בעולם האימון העסקי והקואצ’ינג העסקי (ע”פ ספרו של סטיבן קובי “שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיבים במיוחד”)

7 עקרונות חשובים לניהול זמן אפקטיבי באימון עסקי –

1.      תגדירו את המטרות שלכם בתהליך האימון העסקי שלכם בצורה נכונה.

תגדירו את המטרות שלכם בעסק באופן שישרתו אתכם ולא אתם אותם , אחת הדרכים הטובות להצבת מטרות היא באמצעות מודל SMART :

S – specific – מטרה ספציפית וברורה.

M – measurable – מטרה שניתנת למדידה.

A – achievable – מטרה שניתנת לביצוע ולהשגה.

R – responsible – מטרה שאתם אחראים להצלחתה ולא תלויה באחרים.

T – Time – מטרה שמוגדרת בזמן.

בעולם הקואצ’ינג העסקי והאימון העסקי, אם המטרה היא לא ספציפית וברורה , שנתנת למדידה, שנתנת לביצוע והשגה ואנחנו לא תלויים באחרים להשיג אותה ושניתן להגדיר אותה בזמן .אז היא מטרה בעייתית מאוד שבגדר הימור ולא יותר, ותפקידו של הקואצ’ר עסקי הוא לכוון אתכם ולהאיר את תשומת לבכם!

2.      תציבו את הדברים החשובים בראש! (ובראשונה)

זה העקרון החשוב ביותר בספרו של סטיבן קובי ובעולם האימון העסקי, לתעדף משימות על פי מה חשוב ומה דחוף.

חשוב ודחוף – משימות שיש לבצע באופן מיידי. לדוגמה: הגשת מוצר ללקוח שביצע הזמן ואנו מחוייבים לזמן הספקה או הגשת מצגת פרזנטציה למשקיעים שרוצים להשקיע בחברה.

חשוב אך לא דחוף – מדובר במשימות שקשורות להתפתחות והתייעלות של העסק. ע”פ סטיבן קובי זה החלק החשוב ביותר מבין החלקים הקיימים. ומשום כך יש לשלב את המשימות בקטגוריה זו בלו”ז שלנו לפני הכל. לדוגמה: לקחת קורס מסויים שיכול לעזור לי לפתח את העסק שלי ולהתייעל בפרסום .

דחוף אך לא חשוב – משימות שדחופות אבל לא חשובות לנו ממש. במצב הזה פשוט נאציל סמכויות. כלומר, למצוא אדם אחר שיבצע את המשימה במקומכם. לדוגמה: טופסולוגיה בירוקרטית שאפשר להעביר לרו”ח או יועץ מס וכו’.

לא חשוב ולא דחוף – פעילויות שלוקחות מאיתנו זמן לחינם. סטיבן קובי כותב בספרו שפשוט להמנע מהם ולהסיר אותם עד כמה שאפשר. לדוגמה: צפייה בסדרות, גלישה ברשתות חברתיות וכו’.

3.       תציבו זמן קצוב לכל משימה בעסק.

הגדרת זמנים תסייע לכם להיות מרוכזים וייעלים במשימה.

בלי הגדרת זמנים אנחנו אבודים במרחב הזמן כמו סוס שדוהר בלי רוכב שמכוון אותו.

 בעולם האימון העסקי כשאנחנו מתכננים כמה זמן אנחנו רוצים להשקיע על כל משימה, אנחנו תוחמים אותה ומאפשרים בקרת מסוגלות ותפקוד ומבינים באמת מה ההספק שלנו והיכולת האמיתית.

למשל נניח שיש לנו מוצר מסויים שאנחנו צריכים לספק בתאריך מסויים ואנחנו לוקחים בחשבון גם את הזמן שיכול להיות שנשקיע בטיפול בתקלות לא מתוכננות נוכל לתת זמן נכון וריאלי במקום לדחוק את עצמנו לדד ליין לא אפשרי ולחשוב שאנחנו לא יוצלחים חלילה.

4.      תתנו לעצמכם הפוגות בין משימות בעסק שלכם

אי אפשר באמת לעבוד בלי הפסקה , אנחנו חייבים את ההפסקות בכדי להטען באנרגיה ולחזור עם כוחות מחודשים , תנו לעצמכם הפסקות קצובות , תנשנו פרי , צאו לנשום אוויר , תשמעו שיר טוב אפילו מדיטציה או שנ”צ יכולים לנקות לכם את הראש ולהחזיר אתכם עם כוחות מחודשים.

5.      ניהול עצמי בעסק שלכם

הזמן טס ואנחנו הטייסים , אי אפשר באמת לשלוט בזמן, הזמן יתקדם ויזרום ככה או ככה. ובהתאם לזאת ניהול זמן הוא בעיקר “לנהל את עצמנו”.

בשביל לעשות את זה נכון חשוב להכניס ליומן שלנו גם משימות לטווח ארוך. יעדים שבועיים , חודשיים ואפילו שנתיים!

ככה נהיה בבקרה גם ברזולוציות של ה Low level design וגם ברמת ה- High level design .

6.      תפטרו ממשימות / מטלות שאינם חשובות בעסק

אחד העקרונות החשובים ביותר בניהול זמן הוא לא “איך אני מכניס את המשימות שאני רוצה” אלא “איך אני מסיר את המשימות שלא חשובות”.

איך אימון עסקי / קואצ’ינג עסקי תורם למנהיגות עסקית?

מה זה בעצם מנהיגות עסקית ואיך זה משתלב בעסק שלנו?

מנהיגות עסקית היא המסוגלות של אדם להשפיע על אנשים ולביא אותם למטרה משותפת ולהניע אותם לביצוע משימות מעל לציפיות שלהם וברמת מחויבות גבוהה ובלי כפייה והכרח.

ובעסק שלנו ובעולם האימון העסקי הקואצ’ינג העסקי ואף באימון מנהלים, היכולת הזאת הכרחית ביותר.

במשך דורות רבים ניסו להבין מה הסוד ונוסחת הקסם לכישורי מנהיגות טובים ואיך להשיג אותם, עד כדי כך שהנושא הפך לתחום מרכזי בעולם הפסיכולוגיה החברתית והארגונית ועולם האימון העסקי.

ובסופו של דבר המסקנות הובילו לממצאים שכושר המנהיגות בא לידי ביטוי בכריזמה ,אנרגיה גבוהה , ביטחון עצמי, מחויבות גבוהה , מוטיבציה , רף ביצועים, יצירתיות , הגדרת מטרות ומשימות במונחים אדיאולוגים , החדרת ביטחון במונהגים שלנו וציפיות גבוהות מהם. ובהתאם  המונהגים מגיבים ברצון גדול ובאמון מוחלט במנהיג, איכות ביצוע גבוהה, שביעות רצון ואפקטיביות גבוהה.

נוסחת המנהיגות בעולם האימון העסקי והקואצ’ינג העסקי ואף באימון מנהלים מתבססת על הימצאות של יכולות מסוימות אצל המנהיג העסקי:

הצגת חזון עסקי – המסוגלות של המנהיג להגדיר באופן ברור את המטרה המשותפת.

האצלת סמכויות בעסק – המנהיג מסוגל להאציל סמכויות לעובדים אחרים בעסק מבלי להפחית מאחריותו

הובלת שינויים בעסק – היכולת של המנהיג לעמוד מול סיטואציות הכרוכות בשינוי על אף המורכבות והקושי בתוצאות.

אומץ – היכולת של המנהיג לקבל החלטות קשות בעסק והיכולות להכיל גורמים של סיכון.

המסוגלות לאזן בעסק בין השכל לרגש – קבלת החלטות שכלתניות לעומת קבלת החלטות רגשויות

היכולת להבין אנשים בעסק (אינטיליגנציה רגשית) – היכולת להבין את אופן פעולתם וחשיבתם של העובדים בעסק במצבים מורכבים ומאתגרים תוך התחשבות בצרכיהם.

יכולות ארגוניות בעסק – היכולת לשנות מבנה ארגוני בצורה מהירה.

יכולת המנהיג העסקי לגרום לאנשים להתרגש ולהיות מעורבים וליצור שאיפות שמעולם לא היו להם.

היכולת להניע אנשים לפעול למען הגשמת מטרה, שבהעדר מנהיג עסקי כנראה שלא היתה.

בכל אלו ועוד ניתן להיעזר בקואצ’ר עסקי בכדי להביא את העסק שלנו למקום המיוחל שאני חולמים להגיע אליו.

מה זה אימון מנהלים / קואצ’ינג ניהולי?

בהמשך לפיסקת המנהיגות העסקית האבן איננה מונחת רחוק בכל הנוגע לאימון מנהלים / קואצ’ינג ניהולי, גם אם אנחנו שכירים במקום עבודתנו בעמדה ניהולית אנו צריכים לדעת איך לנהל את העובדים תחתינו ובראש ובראשונה את עצמנו.

אימון מנהלים / קואצ’ינג ניהולי מאפשר למנהל לדעת את החוזקות שלו , להבין את החוזקות של עובדיו ולדעת איך להאציל את הסמכויות בצורה כזאת שתתאים לכל עובד באשר ליכולותיו ונטיית נפשו.

בתהליך אימון מנהלים נבין איך אנחנו ממנפים את הארגון שלנו ואת העובדים שעובדים תחתינו , ואיך אנחנו מקדמים ומתקדמים יחד עם הארגון בתחושת מוביל ולא מובל.

ננתח את החזון הארגוני נראה איך אנחנו משתלבים בחזון הזה בתור מנהלים ונציב מטרות ויעדים מדידים להשגת החזון המיוחל.

לסיכום , עולם האימון העסקי הקואצ’ינג העסקי ואימון מנהלים טומנים בחובם יכולות חיוניות והכרחיות לעסקים קטנים, ארגונים בינוניים וגדולים כאחד.

בעולם בו אנו חיים שהשינויים מתרחשים במהירות כזאת שסט הכלים של המנהל ובעל העסק חייב להיות ברמה גבוהה של ניהול זמנים , יכולת כתיבת חזון עסקי מדוייק והיכולת להנהיג את העסק ואת עובדיו למטרה משותפת הינם הכרח כחמצן לעסק שלנו.

כמו שבעל העסק משקיע על פרסום או על שיווק כך הוא חייב להשקיע בעצמו בויכולותיו שבסופו של דבר מושלחים גם לעסק שלנו.

כי אדם מצליח כאדם ( בעל היכולות שציינו במאמר ) = פעולות מצליחניות = תולדות של הצלחה = עסק מצליח ומשגשג!

הנכם מוזמנים לבחור אחד המאמנים והמאמנות העסקיות שלנו ולהתחיל תהליך למען הצלחת עצמכם והעסק שלכם!

בברכת עשייה פוריה ומבורכת!

Coaching-U  , מאמנים אותך להצלחה!

אז למה אתם מחכים?

צוות Coaching-U , מאמנים אותך להצלחה!